مقالات جوجه کشی - مطالب جوجه کشی - آموزش ساخت دستگاه جوجه کشی

مراحل جوجه کشی مرغ بومی

مراحل جوجه کشی مرغ بومی

مراحل جوجه کشی مرغ بومی

مراحل جوجه کشی مرغ بومی و روش های جوجه کشی از مرغ بومی را در این مطلب خواهید خواند.

انتخاب تخم مرغ جهت جوجه کشی :

در صورتی که بخواهیم تخم مرغ ها را جوجه کشی نماییم بایستی به شرایط زیر  در مراحل جوجه کشی مرغ بومی توجه کنیم:

 1. مرغ هایی که دارای تعادل کافی خروس می باشند. تخم مرغهایی انتخاب شوند که دارای نطفه باشند.(به ازای حداکثر هر ۱۰ قطعه مرغ یک خروس نیاز میباشد.)
 2. پوسته تخم مرغ نبایستی زیاد ضخیم و یا خیلی نازک باشد.
 3. شکل تخم مرغ معمولی بوده بیشی حد کشیده یا گرد نباشد.
 4.  وزن تخم مرغ های انتخابی ۴۵ گرم به بالا باشد.
 5.  از انتخاب تخم مرغهای دو زرده جھت جوجه کشی خود داری شود.

تمیز کردن تخم مرغ | انتخاب تخم مرغ جهت جوجه کشی :

پس از انتخاب تخم مرغ ها بایستی تخمهای کثیف را بوسیله برس یا سیم زبر تمیز نموده و سپس به وسیله گاز فرمالین ضد عفونی نماییم

که این کار بایستی در یک ظرف سفالی یا فلزی که در اطاقک ضد عفونی قرارداد می شود

انجام گیرد و به ازای هر متر مکعب فضا ۲۰ گرم پرمنگنات پتاسیم و ۴۰ سیسی فرمالین ۴۰٪ مصرف می شود

بدین ترتیب که ابتدا پرمنگنات پتاسیم را در یک ظرف چینی یا سفالی ریخته و بعد فرمالین

را روی آن می ریزیم و سریعاً از محل دور می شویم مدت ضد عفونی ۳۰ دقیقه میباشد.

نگهداری تخم مرغ :

پس از انجام عمل ضدعفونی، تخم مرغ را به اطاق نگهداری که درجه حرارت آن ۸ تا ۱۲ درجه سانتیگراد و درجه رطوبت محل بین ۵۵ الی ۷۵٪ باشد انتقال می دهیم تا به اندازه مورد نظر جمع گردد.

تخم مرغها را طوری در سبد یا شانه مخصوصں قرار میدهیم

که نوک آنها به طرف پایین و کیسه هوایی به سمت بالا باشد. نگهداری تخم مرغها با این شرایط حداکثر دو هفته میباشد.

روشهایی جوجه کشی :

جوجه کشی به دو صورت انجام می شود :
الف – به صورت است سنتی و با استفاده مرغ کرج، که در این روش جوجه کشی در سطح محال بود انجام می شود.
ب – جوجه کشی به صورت صنعتی، این روش در سطح وسیع تر با توجه به گنجایش دستگاه انجام میگیرد.

آماده نمودن ماشین جوجه کشی | مراحل جوجه کشی مرغ بومی :

ابتدا باید دستگاه را خوب شست و با گاز فرمالین ضد عفونی کرد تخم مرغ ها را نیز ضد عفونی می نماییم.
۲۴ ساعت قبل از اینکه تخم مرغ ها را در دستگاه قرار دهیم، ماشین را هجر و ستر یکی است، درجه حرارت در مدت ۱۸ روز میبایست ۳۹ درجه سانتیگراد و در سه روز آخر بین ۳۸ تا ۳۸/۵ درجه سانتیگراد باشد.

در ماشین های بزرگ که قسمتهای هچر از ستر جدا هستند، درجه حرارت در ۱۸ روز ۳۷/۸ درجه سانتیگراد و در سه روز آخر که جوجه ها از ستر به هچر منتقل می شوند

باید حرارت دستگاه ۳۷ درجه باشد.

ضد عفونی تخم مرغ برای جوجه کشی :

درصد رطوبت مناسب در طی ۱۸ روز اول ۶۰ الی ۶۵٪ و در سه روز آخر به طور متوسط ۷۰ تا ۷۵٪ باشد. سپس تخم مرغهای ضد عفونی شده

را در داخل ماشین قرار میدهیم. در ماشینهای بزرگ هر ۲-۱ ساعت یک بار و در ماشینهای کوچک

هر ۴ ساعت یک بار تخم مرغها را به وسیله اهرم میچرخانیم تا مانع نشست زرده و چسبیدن آن به یک طرفه پوسته گردد.

در ماشینهای کوچک جهت تهویه از روز اول تا پایان هفته اول یک چهارم دریچه و در هفته دوم نصف

دریچه و از روز چهاردهم به بعد تمام دریچه ورودی را باید باز گذاشت.

در ماشین های بزرگ در هفته اول یک چهارم دریچه و در هفته دوم دو سوم و از روز چهاردهم

تا پایان دوره تمام دریچه ورودی هوا می بایست باز شود. بعد از پایان جوجه کشی و خروج

جوجه ها از ماشین، جوجه های وازده، را حذف و بقیه

را پس از انجام واکسیناسیون علیه بیماری مارک به سالن پرورش منتقل کرده و یا به فروش می رسانیم.

پیشنهاد میکنیم مطلب مقدمه ای بر پرورش مرغ بومی را نیز مطالعه فرمایید.

 

غذای جوجه مرغ یک ماهه

روش نگهداری جوجه مرغ در خانه

پرورش جوجه محلی

غذای جوجه یک روزه

غذای مرغ تخمگذار چیست

پرورش مرغ محلی تخمگذار

آموزش پرورش مرغ بومی

تغذیه مرغ خانگی

اهمیت اکسیژن و دی اکسید کربن تخم شترمرغ

اهمیت اکسیژن و دی اکسید کربن تخم شترمرغ

اهمیت اکسیژن و دی اکسید کربن تخم شترمرغ

اهمیت اکسیژن و دی اکسید کربن تخم شترمرغ : دو نوع گاز تنفسی وجود دارد: اکسیژن (O2) و دی اکسیدکربن (CO2) که هر دوی آنها برای رشد جنین ضروری هستند. در اتمسفر در سطح دریا به میزان ۲۰/۹۴ درصد اکسیژن و فقط ۰/۰۳ درصد دی اکسیدکربن وجود دارد. اکسیژن برای واکنش های شیمیایی سلول های جنین لازم است (یعنی متابولیسم) که مواد شیمیایی (قند، چربی و پروتئینها) را به انرژی و اجزاء ساختاری تبدیل می کند و آب و دی اکسیدکربن به عنوان محصولات پسماند تولید می شوند.

هر سلول بدن در نتیجه «سوختن مواد شیمیایی با اکسیژن برای تولید انرژی»، زنده است و اگر رسیدن اکسیژن به این «سوخت و ساز» متوقف شود یعنی متابولیسم متوقف می شود و سلول ها، بافت ها و نهایتاً جنین میمیرند. دی اکسیدکربن پسمانده مسموم کننده ای است که محصول متابولیسم است و باید قبل از آن که به سطح زیان آورش برای رشد برسد از بدن خارج شود.

باقی ماندن دیاکسیدکربن در بدن نیز اهمیت دارد زیرا در خون و دیگر مایعات بدن حل می شود و pH آنها را حفظ می کند. اسیدیته خون به وسیله جنین کنترل و به دقت تنظیم می شود. تغییرات میزان اسیدیته خون می تواند بر واکنش های شیمیایی و پیوند سلولی تأثیر بگذارد و کارآمدی آنها را کاهش دهد که در نتیجه بر رشد و تکثیر سلول تأثیر می گذارد. میزان دیاکسیدکربن خون خصوصاً در فرآیند هاچ بسیار مهم است.

» تبادل گازهای تنفسی

چگونه تخمهای پرندگان تنفسی می کنند ؟ در پرندگان تبادل گازها در ریه ها صورت می گیرد. وقتی که هوای تازه (O2 بیشتر و CO2 کمتر) وارد ریه ها می شود، اکسیژن به بافت ریه نفوذ می کند و وارد خون می شود و با هموگلوبین گلبولهای قرمز خون ترکیب میشود و در بدن انتشار مییابد. پسماند دی اکسیدکربن که به وسیله سلول ها در بدن تولید می شود در پلاسمای خون حل می شود و به ریهها باز میگردد. سپس دی اکسیدکربن از طریق سلولهایی که رگهای خونی و ریهها را پوشانده اند، از پلاسما وارد هوا می شود تا هنگام بازدم پرنده خارج شود. بنابراین، هنگامی که هوا از ریهها خارج می شود حاوی میزان اکسیژن کم و دی اکسیدکربن بالا است.

شترمرغ سانان 2 - اهمیت اکسیژن و دی اکسید کربن تخم شترمرغ
اهمیت اکسیژن و دی اکسید کربن تخم شترمرغ

» جنین شترمرغ سانان

جنین پرنده هم اصولی مشابه برای تبادل گاز دارد اما اندام هایش برای تبادل گاز متفاوتند. در محیط آبکی تخم، ریه های جنین در حال رشد، پر از مایع است و در معرض هوا قرار ندارد، بنابراین نمیتواند به عنوان تبادل کننده گاز عمل کند. فقط هنگامی که جنین به اتاقک هوایی نفوذ پیدا می کند به هوا دست یافته و شروع به دمیدن آن در ریه ها و کیسه های هوائی اش می کند. قبل از سوراخ کردن داخلی، جنین در آب خفه نمی شود زیرا تا وقتی که به اتاقک هوایی در طی هچ دست نیافته، ریه هایش از هوا پر نمی شود. تقریباً جنین باید برای تمام مراحل رشد به غشاءهای سرشار از خون اکتفا کند که درون پوسته قرار گرفته اند.

» رگهای خونی

رگهای خونی زیادی دارد اما در تماس مستقیم با غشاء داخلی پوسته تخم نیست و این موضوع کارآمدی آن را در تبادل گاز محدود می کند. این مسأله در ابتدای جوجه کشی مشکلی بوجود نمی آورد، زیرا میزان تنفس جنین کوچک، پایین است. هنگامی که جنین بزرگ تر می شود، غشاء کوریو آلانتوئیس به عنوان ارگان تنفسی عمل می کند و در ارتباط نزدیک با غشاء داخلی پوسته تخم رشد مییابد. غشاء کوریو آلانتوئیس تا چند ساعت آخر زندگی درون تخم تبادل گازها را انجام میدهد. هنگامی که در طی فرآیند ه چ ریه ها از هوا پر می شود و عملکرد طبیعی شان را شروع می کنند، غشاء کوریو آلانتوئیس به تدریج کم اهمیت می شود و هنگامی که پرنده از تخم بيرون می آید فعالیت آن متوقف می شود.

پس از بیرون آمدن جوجه از تخم، می توان غشاء کوریو آلانتوئیس را دید که به داخل پوسته چسبیده است. بنابراین تنفس در پرندگان بالغ و جنین آنها به هم شبیه هستند که در آن اکسیژن و دی اکسیدکربن به غشاء نازک نفوذ میکنند (به ترتیب روی سطح ریه یا سطح غشاء کوریو آلانتوئیس) و به وسیله خون گردش مییابد. هر چند که در چگونگی تماس هوا با بافت سرشار از خون، کاملاً با هم تفاوت دارند. پرندگان بالغ به طور مداوم تنفس می کنند، هوا را وارد و از ریه ها خارج می کنند. جنین به این شکل تنفس نمی کند و باید تنفسی را فقط از طریق انتشار هوا از منافذ پوسته انجام دهد.


مصرف اکسیژن و تولید دی اکسیدکربن تخم شترمرغ

مصرف اکسیژن و تولید دی اکسیدکربن تخم شترمرغ

مصرف اکسیژن و تولید دی اکسیدکربن تخم شترمرغ

مصرف اکسیژن و تولید دی اکسیدکربن تخم شترمرغ : نقش مهمی در جوجه کشی تمام تخمهای پرندگان دارند اما باید غلظت اکسیژن یا دی اکسیدکربن در آشیانه شترمرغسانان وحشی که کانون توجه به دما و رطوبت بوده، اندازه گیری شود. مصرف اکسیژن در تخم های شترمرغ فقط چندین بار تحت شرایط آزمایشگاهی بررسی شله است (شکل ۱- ۹ و ۳-۹). مصرف اکسیژن در دماهای مختلف جوجهکشی متفاوت است (شکل ۹-۱). با دمای بالاتر میزان متابولیسم جنین افزایش مییابد و مصرف اکسیژن نیز بالاتر میرود. هرچند صرف نظر از دما یک الگوی پایه ای جهت مصرف اکسیژن وجود دارد. میزان اکسیژنی که توسط جنین مصرف می شود در ابتدا بسیار پایین است ولی تا روز ۳۰ جوجه کشی به صورت نمایان و سریعی افزایش مییابد.

» کاهش مصرف اکسیژن تخم شترمرغ

تخم (روز ۳۹) با کاهش مصرف اکسیژن به میزان ۲۵ درصد به نقطه اوج کاهش می رسد و در ادامه تا زمان هچ در روز ۴۲، افزایش مییابد . این الگوی پایه برای امو و رئی هم صدق می کند اما با پرندگان دیگر (مانند مرغ) که رشد جنینی سریع تری دارند که شرایط پایداری را در مصرف اکسیژن نشان می دهند ولی کاهش در مصرف اکسیژن قبل از سوراخ کردن تخم نشان نمی دهند، متفاوت است. برعکس، گونه های زودرس پرندگان (مثل طوطی) طی سوراخ کردن تخم افزایش نمایی در میزان مصرف اکسیژن نشان می دهند.

شترمرغ سانان جوجه کشی سانان - مصرف اکسیژن و تولید دی اکسیدکربن تخم شترمرغ
مصرف اکسیژن و تولید دی اکسیدکربن تخم شترمرغ

کسر تنفسی (RQ) که نسبت دیاکسیدکربن تولید شده به مصرف اکسیژن است، میتواند نوع مواد شیمیایی که در سلول ها سوخت و ساز شده است را نشان دهد. ۱ = RQ نشان می دهد که برای انرژی فقط از کربوهیدرات استفاده شده، در حالی که اگر فقط چربیها مورد استفاده قرار گیرند ۰/۷۱ = RQ می شود (یعنی اکسیژن بیشتری لازم است تا چربیها سوخته شوند). اگرچه پروتئینها دارای RQ متوسطی هستند (۰/۸۱ = RQ)، ارقام مشابه معمولا ترکیبی از چربی ها و کربوهیدرات های مورد استفاده را نشان میدهند. RO تخمهای شترمرغ طی ۱۰ روز آخر رشد به میزان ۰/۷۹ اندازه گیری شده است اما هنوز این میزان برای تخم امو و رئی اندازه گیری نشده است.

» متابولیسم

اهمیت اندازه گیری مصرف اکسیژن به دلیل آن است که متابولیسم جنین را نشان می دهد. به ازای مصرف هر میلی لیتر اکسیژن حدود ۲۱ ژول انرژی تولید می شود. حدود روز بیست و هشتم جوجهکشی جنین شترمرغ در تخمی با وزن ۱۵۰۰ گرم در هر ساعت ۱۵۰ میلی لیتر اکسیژن مصرف می کند و این میزان برابر با تولید ۰/۹۷۵ وات انرژی است. بیشتر این انرژی برای مصرف مواد مغذی، ساخت بافت های جدید و رشد مورد استفاده قرار می گیرد. به علاوه، حدود ۱٬۷۵۰٬۰۰۰ کیلوژول انرژی مصرف می شود.

» پوسته تخم شترمرغ

نفوذ پذیری پوسته و تبادل گازهای تنفسی نفوذپذیری پوسته می تواند تأثیر عمیقی بر رشد و متابولیسم جنین داشته باشد که نه تنها از طریق تأثیرش بر تبادل بخار آب (مراجعه به ۳-۸) است بلکه همچنین بر تبادل گازهای تنفسی هم مؤثر است. میزان رسانائی پوسته برای انتقال اکسیژن (GO۲) و میزان اکسیژن موجود در هوا (PeO2 = ۱۹/۷ KPa) ثابت هستند. بنابراین میزان اکسیژن موجود در پوسته (PiO2) است که میزان انتقال از پوسته را کنترل می کند. در بافت جنین محدودیت کمتری برای فشار جزئی اکسیژن وجود دارد (حدود KPa ۱۳/۳).

هنگامی که این محدودیت به بالاترین حد می رسد جنین نمی تواند به راحتی و بدون آن که خطری برای زندگی اش داشته باشد بر آن غلبه کند و بنابراین APO2 نمیتواند افزایش یابد. اگر نفوذپذیری پوسته نسبتاً کم باشد این ترکیب مانع آن می شود که جنین اکسیژن لازم برای رشد و نمو طبیعی را کسب کند و مجبور است که با میزان اکسیژن موجود خود را وفق دهد (یعنی تطابق دهنده اکسیژنی”؛ شکل ۴-۹) در این صورت ابتدا به رشد صدمه می رسد اما در نهایت جنین بر اثر خفگی میمیرد زیرا پوسته انتقال اکسیژن به درون تخم را محدود می کند. البته ذخیره معکوس دی اکسیدکربن درون تخم هم وجود دارد زیرا پوسته تخم GCO2 کمی دارد.


رطوبت و هچ تخم های شترمرغ سانان

رطوبت و هچ تخم های شترمرغ سانان

رطوبت و هچ تخم های شترمرغ سانان

رطوبت و هچ تخم های شترمرغ سانان : در بهترین شرایط هر تخم باید دستگاه جوجه کشی خودش را داشته باشد و تحت مراقبت ویژه خودش قرار گیرد. در دستگاه چند مرحله ای تمام تخم ها دارای نفوذپذیری های مختلفی هستند و دوره های رشد نیز متفاوت می باشد. بنابراین شرایط رطوبتی بسیار متفاوتی درون دستگاه وجود دارد. در این صورت باید میانگین وزن تخمها در نظر گرفته شود. در عمل باید حداقل ده تخم به هنگام گذاشتن درون دستگاه وزن شوند و میانگین این تخم ها باید محاسبه شده و مبنای کار قرار گیرد.

بنابراین هنگام تنظیم رطوبت دستگاه جوجه کشی باید میانگین تغییر وزن را مورد توجه قرار داد. زمانی که رطوبت براساسی میانگین وزن تخم ها تنظیم می شود، اختلافاتی در میزان کاهش وزن تخمها در محدوده تخمین زده شده براساس ۱۵ درصد کاهش وزن وجود خواهد داشت اما این طبیعی است و نمی توان آن را تغییر داد یا از آن جلوگیری کرد. در تخمهای طیور، نفوذپذیری پوسته طی فصل تخم گذاری افزایش مییابد. بنابراین باید رطوبت دستگاه جوجه کشی تنظیم شود تا از کاهش وزن صحیح اطمینان یابیم. به نظر می رسد که این مورد در تخم های شترمرغ هم صدق می کند. در نتیجه کنترل کاهش وزن تخم طی فصل تخم گذاری روش خوبی جهت تنظیم رطوبت دستگاه جوجه کشی می باشد.

» رطوبت و هج تخم های شترمرغ

پرنده تا زمان سوراخ کردن بیرونی، ۱۵ درصد وزن اولیه شان را از دست می دهند، اما هنگامی که پوسته شکسته می شود، بخار آب اضافی از دست میرود. بدین ترتیب است که تا آخر دوره جوجه کشی ۸-۶ درصد کاهش وزن محاسبه می شود. در پوسته های شکسته، کاهش وزن فقط به وسیله رطوبت هوا تنظیم می شود. برای جلوگیری از خشک شدن کامل طی این مدت باید رطوبت هچر را افزایش دهیم.

وقتی که تعداد زیادی تخم در هچر وجود دارد، بخار آب تولید شده از تخمها افزایش مییابد و در داخل محوطه دستگاه جمع شده و به طور طبیعی باعث افزایش رطوبت می شود. بهتر است در این موقعیت دمای مخزن خشک را ۰/۵ کاهش دهیم تا باعث کاهش گرما شده و به صورت اتوماتیک رطوبت نسبی را افزایش دهد. از طرف دیگر صورت ایدهآل، دمای مخزن مرطوب باید آن میزان افزایش یابد که ۷۰ درصد رطوبت نسبی ایجاد کند (“۳۱/۲ در مخزن خشک از “۳۵/۹). باید رطوبت هچر افزایش یابد تا از خشک شدن غشاء های پوسته طی هچ جلوگیری کند.

متاسفانه غشاء ها به قدری خشک و سخت می شوند که اغلب به پرهای جوجه می چسبند و در نتیجه مانع تلاش های آنها برای بیرون آمدن از تخم می شوند. رطوبت پایین هچر، به آن دسته از تخم هایی که طی دوران جوجه کشی (درون ستر) آب کافی از دست نداده اند کمکی برای از دست دادن آب اضافی نمی کند. هنگامی که زمان جوجه در آوری نزدیک می شود، آب اضافی توسط جنین در پوست و ماهیچه اش جمع می شود.

شترمرغ سانان - رطوبت و هچ تخم های شترمرغ سانان
رطوبت و هچ تخم های شترمرغ سانان

» تنظیم رطوبت برای تخم ها شترمرغ

تعیین تنظیم رطوبت برای تخم هایی که در حال جوجه کشی هستند تقریباً آسان است (مراجعه به بخش ۱-۴-۸) در این روش رطوبت میانگین که مناسب با وزن تخمها باشد تعیین می شود. محیط داخلی اتاق خصوصاً برای تخم های شترمرغ می تواند تأثیرات مهمی را بر رطوبت دستگاه جوجهکشی داشته باشد. بخار آب برای ایجاد رطوبت در دستگاه می تواند توسط تخم، هوای محیط و سیستم رطوبتساز دستگاه تولید شود. کاهش رطوبت برای اطمینان از کاهش صحیح وزن لازم است اما اغلب مشکل بالا بودن رطوبت محیط اتاق جوجه کشی است.

اگرچه هوای وارد شده به دستگاه جوجه کشی گرم است و ممکن است باعث افت رطوبت نسبی دستگاه شود ولی برای رسیدن به کاهش وزن صحیح همچنان رطوبت نسبی دستگاه می تواند بسیار بالا باشد. برای حل این مشکل باید رطوبت هوای اتاق را که وارد دستگاه می شود را کاهش داد تا رطوبت مطلق کاهش یابد. در این صورت این رطوبت سازهای دستگاه هستند که رطوبت دستگاه را کنترل می کنند نه شرایط محیط. باید تا حد امکان از تجمع بیش از حد آب درون دستگاه جوجه کشی تخم شترمرغ جلوگیری کرد و به سیستم اسپری اتوماتیک اجازه داد که به هنگام نیاز، رطوبت مورد نیاز دستگاه را فراهم کند.


 • دستگاه جوجه کشی
 • ماشین جوجه کشی
 • دستگاه جوجه کشی خانگی
 • رطوبت دستگاه جوجه کشی
 • زمان هچ دستگاه جوجه کشی
 • رطوبت و هچ تخم های شترمرغ سانان
 • تخم شترمرغ
 • پوسته تخم شترمرغ
 • رطوبت نسبی و کاهشوزن تخم
 • تخم شترمرغ سانان
 • سالن پرورش تخم شترمرغ
 • دستگاه جوجه کشی شترمرغ
 • جوجه کشی شترمرغ سانان
 • جوجه کشی شترمرغ
توضیح نفوذ پذیری پوسته تخم شترمرغ

توضیح نفوذ پذیری پوسته تخم شترمرغ ( قسمت دوم )

توضیح نفوذ پذیری پوسته تخم شترمرغ

توضیح نفوذ پذیری پوسته تخم شترمرغ : پرندگان منجمله گونه های شترمرغ سانان قابل قبول است. قبل از آن که عدد ۱۵ درصد برای شترمرغ، امو یا رئی پیشنهاد گردد باید تحقیقات بیشتری انجام شود. در واقع در هر دستهٔ تخم ورود داده شده به دستگاه جوجه کشی، تغییرات بسیار زیادی در درصد کاهش وزن تخم ها وجود دارد . بنابراین باید رطوبت دستگاه جوجه کشی را براساس میانگین وزن تخمها تنظیم کرد.

توزیع درصد کاهش وزن در یک دسته تخم متشکل از ۳۲۰ تخم شترمرغ . قسمت هاشور زده نشان دهنده تخم های هچ نشده است. سادهترین روش برای رسیدن به کاهش وزن صحیح ۱۵ درصد این است که مناسب ترین رطوبت را برای تخمهای موجود تعیین کنید. در ابتدا باید تنظیمات دستگاه جوجه کشی را که کارخانه سازنده توصیه کرده استفاده نمود اما باید آن را متناسب با تخم ها تغییر داد

» درجه خشکی

خشک “۳۶ (رطوبت نسبی ۳۲ درصل) درجه خوبی برای شروع است. برای تعیین رطوبت دستگاه جهت کاهش وزن مناسب در هر دسته مشخصی از تخم های ورودی به دستگاه از تغییرات وزن تخم ها استفاده می شود. تنظیم رطوبتی که به وسیله همکاران یا دیگر «متخصصان» پیشنهاد می شود، در مورد تخم های شما صادق نیست و اثرات زیان باری طی مرحله رشد دارد. اگر درجه پیشنهادی رطوبت خیلی پایین باشد، باعث کاهشی وزن بیش از حد شده و موجب دهیدراته شدن تخم می شود.

برای تعیین کاهش وزن طی جوجه کشی، وزن تخم در ابتدای جوجه کشی اندازه گیری می شود و مقدار کاهش آن ( با میزان ۱۵ درصد ) تا زمان سوراخ کردن به ترتیب زیر محاسبه می شود: ۰/۱۵ × وزن اولیه تخم (گرم) = ۱۵ درصد کاهش وزن تخم برای مثال تخم شترمرغی با وزن ۱۵۰۰ گرم باید تا زمان سوراخ کردن، روز چهل و یکم جوجه کشی، ۲۲۵ گرم کاهش وزن داشته باشد یعنی کاهش ۵/۵ گرم در هر s روز. تخم امو با وزن ۶۰۰ گرم در روز پنجم، ۹۰ گرم کاهش وزن دارد (۱/۷ گرم هر روز). سپس تخم داخل دستگاه قرار میگیرد و بعد از ۷ روز دوباره وزن کشی می شود.

شترمرغ سانان جوجه کشی - توضیح نفوذ پذیری پوسته تخم شترمرغ ( قسمت دوم )
توضیح نفوذ پذیری پوسته تخم شترمرغ

» رطوبت و کاهش آب

همان طور باقی بماند. اگر وزنزیر خط پیش بینی شده قرار گرفت در نتیجه تخم آب بیش از حدی را از دست داده و رطوبت خیلی پایین است و می توان با افزایش دمای مخزن مرطوب (یا رطوبت نسبی) آن را افزایش داد.

» روز جوجه کشی

نمودار نشان دهنده کاهش وزن پیشبینی شده تخم شترمرغ طی جوجه کشی که به همراه ۳ نمونه از کاهش وزن واقعی است. اگر وزن واقعی بالای خط پیش بینی شده قرار بگیرد (مورد C) یعنی تخم مقدار کافی آب از دست نداده و رطوبت خیلی بالا بوده و باید آن را با کاهش می شود که رطوبت مطابق با هر تغییری که در کاهش وزن تخم صورت می گیرد، تنظیم گردد.


 • دستگاه جوجه کشی
 • ماشین جوجه کشی
 • دستگاه جوجه کشی خانگی
 • تخم شترمرغ
 • پوسته تخم شترمرغ
 • رطوبت نسبی و کاهشوزن تخم
 • تخم شترمرغ سانان
 • سالن پرورش تخم شترمرغ
 • دستگاه جوجه کشی شترمرغ
 • جوجه کشی شترمرغ سانان
 • جوجه کشی شترمرغ
 • فروش تخم شترمرغ
 • خرید تخم شترمرغ
توضیح نفوذ پذیری پوسته تخم شترمرغ

توضیح نفوذ پذیری پوسته تخم شترمرغ

توضیح نفوذ پذیری پوسته تخم شترمرغ

توضیح نفوذ پذیری پوسته تخم شترمرغ : نفوذپذیری تمام تخم ها با هم فرق دارد . این تفاوت می تواند بر اثر تفاوت ضخامت پوسته، تعداد منافذ یا قطر منافذ پوسته باشد. حتی در تخمهایی که از یک پرنده ماده هستند، نفوذپذیری در داخل یک دسته تخم فرق دارد و شترمرغ های ماده مختلف تخمهایی با نفوذپذیری های متفاوت تولید می کنند. در دسته تخم هایی که داخلی دستگاه جوجه کشی گذاشته میشود (و رطوبت نسبی برای آنها یکسان است)، دامنه وسیعی از نفوذپذیری پوسته وجود خواهد داشت.

برای هر گروه از تخم ها می توان یک میزان متوسط از نفوذپذیری پوسته را در نظر گرفت اما تخم هایی هم هستند که نفوذپذیری پوسته شان بسیار بالا یا خیلی پایین است. این که چگونه این تفاوت ها بر ماندگاری تخم تأثیر می گذارند، در قسمت قبل توضیح داده شده است . به طور کلی این پراکندگی نفوذپذیری تأثیر مهمی در کنترل کاهش وزن تخم در جوجه کشی های مصنوعی دارد.

» رطوبت نسبی و کاهش وزن تخمهای شترمرغسانان

میانگین رطوبت نسبی در آشیانه های شترمرغ های وحشی از ۲۵ درصد تا ۴۳-۴۱ درصد ثبت شده است. این رطوبت آشیانه شترمرغ اغلب کمتر از رطوبت آشیانه های دیگر پرندگان که حدود ۶۰- ۴۵ درصد گزارش شده است، می باشد. هر چند، تغییرات طبیعی زیادی در رطوبت طی روزهای مختلف و یا کلی دوره جوجه کشی وجود دارد به طوری که رطوبت نسبی از ۳۰ درصد تا ۷۲ درصد در آشیانه شترمرغ ها ثبت شده است. رطوبت نسبی آشیانه های امو حدود ۳۵ درصد گزارش شده، اگرچه نمونه های خیلی کمی بررسی شده اند. تاکنون اطلاعات کمی دربارهٔ رطوبت آشیانه های رئی به دست آمده است. رطوبت نسبی گزارش شده برای تخمهای شترمرغ در دستگاه های جوجه کشی مصنوعی به طور قابل ملاحظهای متغیر است.

» زمان رطوبت

رطوبت می تواند طی جوجه کشی از حداقل ۱۵ درصد تا حداکثر ۶۳ درصد تغییر داشته باشد. به نظر میرسد درجه رطوبت میانگین برای جوجه کشی تخم ها نامشخص باشد اما عموماً زیر ۳۵ درصد است. رطوبت مورد استفاده برای جوجه کشی تخم های رئی و امو حدود ۴۰-۳۵ درصد گزارش شده است. درصد کاهش وزن گزارش شده از تخم های شترمرغ و امو معمولا کمتر از ۱۵ درصد است که این میزان اغلب نقطه پایانی را به پرورش دهندگان نشان می دهد که کاهش آب را به وسیله تنظیم درجه رطوبت دستگاه کنترل می کنند.

شترمرغ جوجه کشی شترمرغ - توضیح نفوذ پذیری پوسته تخم شترمرغ
توضیح نفوذ پذیری پوسته تخم شترمرغ

کاهش وزن تخم بیشتر از ۱۵ درصد با استفاده از رطوبت نسبی بسیار پایین بدست می آید. اگرچه میزان کاهش وزن اغلب طی جوجه کشی در آشیانه های طبیعی ثابت تلقی می شود، این میزان با افزایش دمای تخم در طی زمان افزایش مییابد . دلیل آن این است که دمای بالای تخم فشار اشباع بخار آب درون تخم را افزایش می دهد و گرادیان فشار جزئی آب اطراف تخم را افزایش می دهد. بنابراین اگرچه انتقال بخار آب ثابت باقی می ماند ولی کاهش وزن افزایش می یابد.


 • دستگاه جوجه کشی
 • ماشین جوجه کشی
 • دستگاه جوجه کشی خانگی
 • تخم شترمرغ
 • پوسته تخم شترمرغ
 • رطوبت نسبی و کاهشوزن تخم
 • تخم شترمرغ سانان
 • سالن پرورش تخم شترمرغ
 • دستگاه جوجه کشی شترمرغ
 • جوجه کشی شترمرغ سانان
 • جوجه کشی شترمرغ
Ostrich Eggs 390x260 - ارتباط بین دما، رطوبت نسبی و فشار بخار آب تخم شترمرغ ( قسمت دوم )

ارتباط بین دما، رطوبت نسبی و فشار بخار آب تخم شترمرغ ( قسمت دوم )

ارتباط بین دما، رطوبت نسبی و فشار بخار آب تخم شترمرغ ( قسمت دوم )

ارتباط بین دما، رطوبت نسبی : تراکم برای رطوبت مطلق در شرایط “میزان هوای خشک kg/kg|۰/۰۱۱ و ۱۴/۵۲ دمای مخزن خشک ” اتفاق میافتد. این پدیده در محل جوجه کشی بسیار مهم است زیرا توضیح میدهد که چرا با انتقال تخم ها از محل خنک به دستگاه جوجه کشی گرم باعث «عرق کردن» آنها می شود . مایعی که روی سطح پوسته است از تخم بیرون نیامده، بلکه از رطوبت هوا است. دمای هوای اطراف تخم به سرعت توسط تخم کاهش مییابد. در نتیجه هوا میزان بخار آب کمتری را در خود نگه می دارد.

هنگامی که دمای هوا پایین می آید رطوبت نسبی در اطراف تخم افزایش مییابد و به درجه اشباع می رسد. اگر دمای تخم به کمتر از دمای اشباع برای رطوبت مطلق هوای داخل دستگاه جوجه کشی برسد در نتیجه آب روی تخم متراکم می شود.  مثال هایی از ارتباط میان دما، رطوبت نسبی و فشار بخار آب. متغیری که درشتتر تایپ شده، در هر مثال ثابت است.
مثال ۱- چگونه رطوبت نسبی در یک سطح ثابت باقی مانده در حالی که دمای مخزن خشک تغییر کرده است؟

جوجه شترمرغ - ارتباط بین دما، رطوبت نسبی و فشار بخار آب تخم شترمرغ ( قسمت دوم )
ارتباط بین دما، رطوبت نسبی

» رطوبت و کاهش آب

مثال ۲- تغییرات دمای مخزن خشک با وجود رطوبت مطلق ثابت، به طور مثال وقتی این اتفاق می افتد .

جوجه شترمرغ یک - ارتباط بین دما، رطوبت نسبی و فشار بخار آب تخم شترمرغ ( قسمت دوم )
ارتباط بین دما، رطوبت نسبی

مثال ۳- دمای مخزن خشک ثابت باقی می ماند اما دمای مخزن مرطوب تغییر می کند، برای مثال این اتفاق در هچر زمانی مشاهده می شود که جوجه ها شروع به سوراخ کردن تخم می کنند و رطوبت افزایش می یابد .

جوجه شترمرغ دوم - ارتباط بین دما، رطوبت نسبی و فشار بخار آب تخم شترمرغ ( قسمت دوم )
ارتباط بین دما، رطوبت نسبی

مثال ۴- دمای مخزن خشک تغییر کرده اما دمای مخزن مرطوب ثابت مانده، برای مثال درجهٔ دمای مخزن خشک در دستگاه جوجهکشی تغییر کرده است بدون این که درجه مخزن خشک تغییر کند .

جوجه شترمرغ سوم - ارتباط بین دما، رطوبت نسبی و فشار بخار آب تخم شترمرغ ( قسمت دوم )
ارتباط بین دما، رطوبت نسبی

مثال ۵- تغییرات در رطوبت مطلق هنگامی که محیط اشباع شده و هوا با فشار اتمسفر (KPa ۱۰۱/۳۳) نمیتواند بخار آب بیشتری را در خود نگاه دارد، یعنی اشباع صورت گرفته اما دمای مخزن خشکك تغییر نمی کند، برای مثال در درون تخم، هنگامی که داخل دستگاه جوجه کشی گذاشته می شود

جوجه شترمرغ چهار - ارتباط بین دما، رطوبت نسبی و فشار بخار آب تخم شترمرغ ( قسمت دوم )
ارتباط بین دما، رطوبت نسبی

مثال ۶- چگونه می توانید فشار بخار را با تغییر دمای مخزن خشک ثابت نگه دارید؟

جوجه شترمرغ پنج - ارتباط بین دما، رطوبت نسبی و فشار بخار آب تخم شترمرغ ( قسمت دوم )
ارتباط بین دما، رطوبت نسبی

مثل ۷- پوسته تخم سدی میانی بین جنین در حال رشد و محیط جوجه کشی اش است. پوشته داری منافذی است که تمام سطح پوسته را می پوشانند.

جوجه شترمرغ شش - ارتباط بین دما، رطوبت نسبی و فشار بخار آب تخم شترمرغ ( قسمت دوم )
ارتباط بین دما، رطوبت نسبی

A: ارتباط بین مخزن های مرطوب و خشک برای حفظ ثبات رطوبت نسبی
B: تأثیر تغییر دمای مخزن خشک بر رطوبت
C: تغییرات رطوبت با تغییر دمای مخزن مرطوب
E: تغییرات رطوبت مطلق با حالت اشباع و دمای متفاوت مخزن خشکت
F: حفظ فشار بخار آب با تغییر دمای مخزن خشک


 • دستگاه جوجه کشی
 • ماشین جوجه کشی
 • دستگاه جوجه کشی خانگی
 • ارتباط بین دما، رطوبت نسبی
 • دما دستگاه جوجه کشی
 • دما و رطوبت جوجه کشی
 • رطوبت جوجه کشی
 • پرورش شترمرغ
 • تنظیم بین دما، رطوبت
 • تخم مرغ شترمرغ سانان
 • پرورش شترمرغ سانان
 • پرورش نیمچه گوشتی
ارتباط بین دما، رطوبت نسبی

ارتباط بین دما، رطوبت نسبی و فشار بخار آب تخم شترمرغ

ارتباط بین دما رطوبت نسبی و فشار بخار آب تخم شترمرغ

ارتباط بین دما رطوبت نسبی : دمای مخزن خشک تغییر می کند میزان بخار آب در هوای اشباع شده تغییر می کند و رطوبت نسبی هم به تبع آن تغییر می کند. در نمودار سایکرومتریک رطوبت نسبی به وسیله خط های منحنی نشان داده شده است. رطوبت مطلق میزان بخار آب واقعی موجود در هوا است که معمولا به صورت هر کیلوگرم بخار آب در هر کیلوگرم هوای خشک اندازه گیری می شود و بر روی نمودار سایکرومتریک به صورت خط های عمودی نشان داده شده است. دمای مخزن خشک، دمای طبیعی هوا است که با استفاده از دماسنج خشک اندازه گیری می شود و دمای هوای محیط را نشان می دهد. دمای مخزن خشک به وسیله خطوط افقی در نمودار نشان داده شده است

» مقایسه دمای مخزن

در مقایسه دمای مخزن مرطوب هنگامی ثبت می شود که حرارت سنجی به وسیله فتیله ای کتانی و خیس پوشیده شده باشد. یک سر این فتیله داخل منبعی از آب تمیز (ترجیحاً تصفیه شده) قرار میگیرد تا فتیله مرطوب بماند (“مخزن دماسنج” منيع، جیوه یا الکل است که در انتهای دماسنجی معمولی قرار دارد). هنگامی که آب از سطح فتیله بخار می شود بافت آن خنک می شود و میلهٔ دما، دمایی پایین تر را نسبت به دمای هوای اطراف که توسط دماسنج مجاور با مخزن خشک اندازه گیری شده، نشان می دهد. برای حفظ صحت این سیستم باید به طور مرتب فتیله و آب مخزن را تعویض کنید. در دستگاه های ستر و هچرها، میلهٔ مخزن مرطوب از نوع «آویزان» برای هنگامی که هوا به طور مداوم از کنار آن عبور می کند و در مقابل، نوع «صفحه ای» برای هوای راکد، استفاده می شود.

شترمرغ سانان دما - ارتباط بین دما، رطوبت نسبی و فشار بخار آب تخم شترمرغ
ارتباط بین دما رطوبت نسبی

» دمای مخزن خشک

دمای مخزن خشک تغییر می کند میزان بخار آب در هوای اشباع شده تغییر می کند و رطوبت نسبی هم به تبع آن تغییر می کند. در نمودار سایکرومتریک رطوبت نسبی به وسیله خط های منحنی نشان داده شده است. رطوبت مطلق میزان بخار آب واقعی موجود در هوا است که معمولا به صورت هر کیلوگرم بخار آب در هر کیلوگرم هوای خشک اندازه گیری می شود و بر روی نمودار سایکرومتریک به صورت خط های عمودی نشان داده شده است. دمای مخزن خشک، دمای طبیعی هوا است که با استفاده از دماسنج خشک اندازه گیری می شود و دمای هوای محیط را نشان می دهد. دمای مخزن خشک به وسیله خطوط افقی در نمودار نشان داده شده است .

» مقایسه دمای مخزن مرطوب

در مقایسه دمای مخزن مرطوب هنگامی ثبت می شود که حرارت سنجی به وسیله فتیله ای کتانی و خیس پوشیده شده باشد. یک سر این فتیله داخل منبعی از آب تمیز (ترجیحاً تصفیه شده) قرار میگیرد تا فتیله مرطوب بماند (“مخزن دماسنج” منيع، جیوه یا الکل است که در انتهای دماسنجی معمولی قرار دارد). هنگامی که آب از سطح فتیله بخار می شود بافت آن خنک می شود و میلهٔ دما، دمایی پایین تر را نسبت به دمای هوای اطراف که توسط دماسنج مجاور با مخزن خشک اندازه گیری شده، نشان می دهد. برای حفظ صحت این سیستم باید به طور مرتب فتیله و آب مخزن را تعویض کنید.

در دستگاه های ستر و هچرها، میلهٔ مخزن مرطوب از نوع «آویزان» برای هنگامی که هوا به طور مداوم از کنار آن عبور می کند و در مقابل، نوع «صفحه ای» برای هوای راکد، استفاده می شود. در روشی «آویزان» عدد نسبتاً کمتری برای رطوبت نسبی ثبت می شود.


 • دستگاه جوجه کشی
 • ماشین جوجه کشی
 • دستگاه جوجه کشی خانگی
 • ارتباط بین دما، رطوبت نسبی
 • دما دستگاه جوجه کشی
 • دما و رطوبت جوجه کشی
 • رطوبت جوجه کشی
 • پرورش شترمرغ
 • تخم مرغ شترمرغ سانان
 • پرورش شترمرغ سانان
 • پرورش نیمچه گوشتی
توضیح نفوذ پذیری پوسته تخم شترمرغ

کاهش وزن و رطوبت تخم شترمرغ سانان

کاهش وزن و رطوبت تخم شترمرغ سانان

تمام تخم های پرندگان پس از تولید شروع به از دست دادن آب می کنند. میزان کاهش آب از پوسته به دو عامل مهم مرتبط است : نفوذپذیری پوسته تخم و رطوبت هوای اطراف تخمها. این اصول برای تخم های شترمرغ سانان در حیات وحشی و دستگاه جوجه کشی یکسان است. حداکثر تولید جوجه با کنترل کامل محیطی مرتبط است که تخم در آن نگهداری و جوجهکشی می شود. به طور کلی رطوبت نسبی هوای اطراف تخمها نیز کاهش آب تخم را کنترل می کند. اگر کاهش آب خیلی کم باشد باعث ادم در جوجه می شود و در صورتی که کاهش آب بیش از حد باشد باعث دهیدراته شدن پرنده ها می شود. رطوبت معمولا توسط دستگاه جوجهکشی کنترل می شود اما کیفیت هوای اتاق جوجهکشی نیز بسیار مهم است زیرا برای تخمهای شترمرغ سانان تهویه خوب هوا و تهویه محل جوجه کشی برای داشتن هچ مطلوب ضروری است (مراجعه به ۲-۳-۶). بنابراین چگونگی نظارت و کنترل رطوبت نسبی در محیط اتاق و همچنین در دستگاه برای جوجهکشی مصنوعی بسیار مهم است. قبل از آن که نگاهی به اهمیت رطوبت و کاهش آب در جوجه کشی تخم شترمرغ سانان بیندازیم، شناخت رطوبت و نفوذپذیری تخم اهمیت دارد.

» طوبت نسبی هوا

طوبت نسبی هوا از مولکولهای نیتروژن، اکسیژن و گازهای دیگر تشکیل شده که هر کدام از آن ها وزنی دارند. فشار اتمسفر به وسیله مجموع وزن این گازها ایجاد می شود. هر چه ارتفاع بالاتر می رود تعداد ملکولهای گازی کاهش مییابد که وزن هوای بالای سر شما را کاهش می دهد در نتیجه فشار اتمسفر پایین می آید. رطوبت از ترکیب ملکولهای آب با ملکولهای این گازها که در هوا وجود دارند ساخته می شود. معمولا تعریف میزان بخار آب به صورت وزن آب موجود در وزن هوا، در صورتی که هوا خشک باشد، توضیح داده می شود. بنابراین ۱۰۰۰ گرم هوا با دمای “۳۶ و رطوبت نسبی ۵۵ درصد تقریباً ۲۱ گرم آب (هوای خشک kg/kg ۰/۰۲۱) دارد. این میزان توسط نمودار سایکرومتریک (شکل ۱-۸) بدست آمده که این نمودار ارتباط بین دما، میزان بخار و رطوبت نسبی هوا را نشان می دهد.

شترمرغ سانان - کاهش وزن و رطوبت تخم شترمرغ سانان
تخم شترمرغ سانان

» میزان آب موجود تخم ها

ارتباط بین میزان آب موجود در هوا و رطوبت بستگی کامل به دما دارد. برای مثال ۱۰۰۰ گرم هوا در دمای ۲۵ و با رطوبت نسبی ۵۵ درصد فقط شامل ۱۱ گرم آب در درون خود است. هنگامی که دمای محیط افزایش مییابد هوا بخار آب بیشتری را نگه می دارد. این وابستگی به دما به این معنا است که کنترل و نظارت بر رطوبت نسبی، فرآیند سادهای نیست. رطوبت به صورت های زیادی نمود پیدا می کند که در صورت تغییر دما، تغییر می کنند. متأسفانه برای توضیح این خصوصیت مهم تخم و مدیریت جوجه کشی، لازم است که از اصطلاحات فنی برای این پدیده های فیزیکی استفاده نمود که شامل توضیح رطوبت نسبی می شود. این اصطلاح به سادهترین شکل ممکن در این جا توضیح داده شده و با مثال هایی چگونگی ارتباط این پدیده ها مشخص شده است.

» رطوبت نسبی

اگرچه نمودار سایکرومتریک به نظر پیچیده می رسد ولی استفاده از آن نسبتاً راحت است. شش اصطلاح مهم وجود دارد: رطوبت نسبی، رطوبت مطلق (میزان بخار)، دمای مخزن خشک، رطوبت مخزن مرطوب و اشباع که در جدول سایکرومتریک نشان داده شده است و ششمین اصطلاح فشار بخار آب است که نشان داده نشده است. اطلاعاتی را که در جدول نشان داده شده می توان از جدول سایکرومتریک استاندارد هم بدست آورد. رطوبت نسبی متداولترین نماد میزان بخار آب موجود در هوا است. رطوبت نسبی (RH) به درصد بخار آب موجود در هوا با همان دما در صورت اشباع، گفته می شود


 • دستگاه جوجه کشی
 • ماشین جوجه کشی
 • ماشین جوجه کشی خانگی
 • کاهش وزن و رطوبت تخم
 • جوجه کشی شرمرغ
 • تخم شترمرغ سانان
 • فروش شترمرغ سانان
دما و هچ جوجه کشی شترمرغ

دما و هچ جوجه کشی شترمرغ

دما و هچ جوجه کشی شترمرغ

» دما جنین شترمرغ

جنین مرغ دمای بالاتر از دمای مناسب را خیلی کم تحمل می کند. بین ۳۹-۳۸ رشد و نمو سرعت مییابد، اما لزوماً به طور هم زمان صورت نمیگیرد. جنین می تواند به خوبی نمو یابد اما شاید در همان مرحله رشد که معمولا مطابق با اندازه جنین است، قرار نداشته باشد. در دمای ۳۹ و بالاتر رشد و نمو جنینی به شدت محدود میشود و باعث ناهنجاری ها و تلفات بالا خواهد شد. مدت زمانی که جنین میتواند دمای بالا را تحمل کند خیلی کمتر از زمانی است که دمای پایین را می تواند تحمل کند و ظرف چند ساعت در دستگاه تلف می شود این زمان برای تخمی که نزدیک هچ است، چند دقیقه است. بالا بردن دما باعث صدمه دیدن پروتئین ها و آنزیمها می شود که این موارد مانع متابولیسم طبیعی جنین شده و منجر به مرگ می شود. حتی اگر دمای هوا در درجه تعیین شده باشد، در انتهای رشد، دمای تخم های شترمرغ ۲۰C بالاتر از دمای هوا است. هر گونه افزایش دما باعث بالا رفتن دمای تخم به بالای ۳۹ می شود.

سانان جوجه کشی - دما و هچ جوجه کشی شترمرغ
دما و هچ جوجه کشی شترمرغ

» حفظ دمای هچر

حفظ دمای هچر در همان دمای دستگاه جوجه کشی میتواند نتایج رضایت بخشی داشته باشد اما در صورتی که فقط تعداد کمی تخم در دستگاه هچری بسیار بزرگ وجود داشته باشد میزان حجم هوا برای جذب گرمای اضافی زیاد است و تخم ها خنک می شوند. هر چند اگر در هچر تعداد زیادی تخم وجود داشته باشد، سیستم خنک سازی قادر نخواهد بود که به گرمای تولید شده توسط تخم ها غلبه کند. باید از بالابردن دمای هچر جلوگیری کرد زیرا مانع خنک سازی مناسب تخم ها می شود و باعث فشار گرمایی شده و نهایتاً منجر به تلف شدن جنین می شود و تأثیرات بدی هم بر جوجه زنده مانده خواهد گذاشت.

» حرکت هوا سطح تخم ها

به علاوه حرکت هوای روی سطح تخم ها هم برای اطمینان از انتقال گرما اهمیت دارد، زیرا مانع گرمازدگی جنین می شود. سرعت پایین تهویه باعث بالا رفتن دما می شود و عملکرد خنک سازی را کاهش می دهد. نامتعادل بودن سیستم تهویه باعث ایجاد نقاط گرمی در دستگاه جوجه کشی می شود لذا منجر به گرمازدگی تخمهای آن ناحیه از دستگاه شده و در روند هیچ ایجاد مشکل نماید. دمای جوجه کشی در کیفیت جوجه هم اهمیت دارد. اگر دما خیلی بالا باشد به جنین و جوجه تازه فشار گرمایی وارد می کند و باعث تنزل کیفیت جوجه ها و ماندگاری ضعیف پس از هچ می شود. میزان حساس بودن جنین شترمرغ سانان به دمای بالا، مشخص شده است و این مسئله به توجه خاصی نیاز دارد.


 • دستگاه جوجه کشی
 • ماشین جوجه کشی
 • دستگاه جوجه کشی خانگی
 • هچر جوجه کشی
 • هچر در جوجه کشی
 • هچر دستگاه جوجه کشی
 • هچر شترمرغ
 • هچر و ستر
 • هچر و ستر چیست
 • هچری جوجه